Masło czekoladowe — zastosowanie i właściwości odżywcze

Masło czekoladowe — zastosowanie i właściwości odżywcze

Masło czekoladowe — smaczny i słodki dodatek do kanapek, ciast i innych wypieków. Delikatny, kakaowy posmak, a także aksamitna konsystencja sprawia, że ten produkt zyskał sobie wyjątkowo szerokie grono zwolenników. Otrzymuje się je z dojrzałych owoców kakaowca i jest jednym z tłuszczów roślinnych. Jednak jakie zastosowanie ma to smakowite masło i jakie są jego właściwości odżywcze?

Jak powstaje masło czekoladowe?

Masło czekoladowe często jest nazywane po prostu kakaowym. Nazwa ta nie wzięła się bez powodu, gdyż masło to powstaje z nasion kakaowca. Drzewa te naturalnie rosną zarówno w Afryce jak i Azji. Ścina się ich dojrzałe owoce, a następnie są one poddawane fermentacji. Po oddzieleniu nasion ponownie poddaje się je procesowi fermentacji, a następnie suszeniu oraz prażeniu. Ziarna w takiej postaci są mielone i przerabiane na jednolitą masę. To właśnie z nich, na ciepło tłoczy się masło czekoladowe. Oczywiście do produktu mogą zostać dodane różnorodne dodatki jak np. mielone orzechy. Jednak najpopularniejsze i ekologiczne masło czekoladowe wyróżnia się gładką oraz jednolitą konsystencją, a także słodko- gorzkim smakiem.

Co zawiera masło czekoladowe?

Masło czekoladowe, by zachowało swoje właściwości odżywcze i prozdrowotne, powinno być nierafinowane. Wówczas będzie ono stanowiło bogate źródło przeciwutleniaczy, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz składników odżywczych. Do najważniejszych składników w maśle czekoladowym można zaliczyć:

  • kwas linolowy;
  • kwas oleinowy;
  • kwas palmitynowy;
  • kwas stearynowy;
  • magnez;
  • żelazo.

Dodatkowo masło czekoladowe zawiera również polifenole, które są silnymi przeciwutleniaczami. Z tego też powodu masło czekoladowe jest uważane nie tylko za produkt spożywczy, ale także składnik kosmetyków o szerokim spektrum zastosowania. Wielu specjalistów wskazuje na to, że regularne stosowanie masła czekoladowego na skórę doprowadzi do jej nawilżenia i pozwoli opóźnić postępujące procesy starzenia.

Masło czekoladowe w kuchni — czy jest kaloryczne?

Masło czekoladowe — mimo szerokich właściwości — dalej jest najpopularniejszym produktem w kuchni. Jego słodki smak, a także kakaowy aromat sprawia, że kochają go zarówno dorośli jak i dzieci. Jednak czy krem czekoladowy jest kaloryczny i może niekorzystnie wpłynąć na codzienną dietę? Okazuje się, że jak wszystkie, słodkie produkty spożywcze, masło to również jest wysokokaloryczne. Niemniej jednak nie oznacza to, że nie warto włączyć go do swojej diety. Ciekawym rozwiązaniem może być połączenie mniej zdrowego masła czekoladowego ze zdrowszymi produktami jak np. z owocami lub bakaliami. Warto również zaznaczyć, że spożywanie kremu czekoladowego w niewielkich ilościach może korzystnie przełożyć się na ogólną kondycję naszego organizmu. W maśle tym występuje wysoka zawartość magnezu oraz żelaza. Pierwiastki te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego oraz nerwowego. Dodatkowo, w oryginalnym kremie czekoladowym można znaleźć również fenyloetyloaminę, która uważana jest za „hormon miłości”. To właśnie dzięki niej poprawia się samopoczucie i optymistyczne podejście do codzienności. Jak więc widać, krem czekoladowy, spożywany w optymalnej ilości, może przynieść wiele dobrego!

Jak wykorzystać masło czekoladowe w kuchni?

Masło czekoladowe znajduje w kuchni wiele zastosowań. Przede wszystkim jest ono wykorzystywane jako dodatek do kanapek do tostów. Można połączyć je z bananami lub truskawkami. Taki przysmak stał się wyjątkowo popularny wśród najmłodszych. Nie jest to jednak jedyna możliwość, jaką daje masło czekoladowe. Świetnie sprawdza się w formie nadzienia. Można wypełnić nim rogaliki, a także różne rolady. Jednym z ciekawszych zastosowań masła czekoladowego może być wykorzystanie go jako bazy do lodów domowej roboty. Nie należy się jednak ograniczać! Okazuje się, czekolada świetnie komponuje się z wołowiną lub też wieprzowiną. Jak więc widać, masło czekoladowe pozwoli na przeprowadzenie w kuchni różnorodnych eksperymentów!

+0